Czy warto założyć lokatę online?

Nadchodzi taki moment w życiu, że trzeba się zastanowić, jak zaplanować finanse, aby osiągnąć swoją bardzo ważną finansową niezależność. Specjaliści z tej dziedziny mówią jasno, że w zasadzie każdy ma prawo zostać osobą zamożną finansową, ale to zależeć będzie zawsze od tego, na ile świadomie zarządzała swoimi pieniędzmi. Niezwykle ważne nawet po prostu w życiu codziennym jest kontrolowanie swoich wydatków, a najlepiej planowanie ich z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zaobserwować można pewien dziwny stosunek Polaków do lokat bankowych. Wynika on oczywiście z braku świadomości finansowej. Obecnie mało kto decyduje się na lokatę inwestycyjną z regularną wpłatą każdego miesiąca, co przy średnich zarobkach jest oczywiście żadnym obciążeniem. Ludzie nie chcą wierzyć, że już te małe sumy mogą na siebie dość znacząco zarabiać, a przecież lokaty bankowe zostały właśnie po to wymyślone. Możemy wyszukać dla siebie najbardziej korzystne oprocentowanie i na pewno nie będziemy niezadowoleni. Nasze pieniądze będą w tym czasie zupełnie bezpieczne, o czym bardzo szybko będziemy mogli się przekonać. Po jakimś czasie (to zależy od umowy, jaką podpiszemy z bankiem) staniemy się szczęśliwymi posiadaczami dużej sumy, którą dowolnie spożytkujemy.

W dzisiejszych czasach również i na tym polu bombardowani jesteśmy nowościami w świecie techniki. Nowoczesną alternatywą do tradycyjnych lokat inwestycyjnych są lokaty on-line, gdzie wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu. Klient ma takie same prawa w sieci, jak i w przypadku lokaty w banku tradycyjnym, gdzie osobiście musi załatwiać wszystkie formalności, które niejednokrotnie są sporym problemem. W internecie można również śledzić krok po kroku jak kapitalizują się jego odsetki w każdym kolejnym miesiącu.

Głównymi zaletami internetowych lokat bankowych jest z pewnością to, że po prostu w każdej chwili możemy sobie zmienić fundusz, na jaki wpłacamy swoje pieniądze. Na ogół odbywa się to ze zminimalizowanymi kosztami, albo nawet wcale, ponieważ banki chcą nam zawsze iść możliwie najbardziej na rękę i pokazują to w każdej sprawie właściwie. Poza tym możemy sobie regulować wysokość i częstotliwość wpłat, co nie grozi żadnymi konsekwencjami, a nawet wręcz przeciwnie. Będziemy mogli szybko zauważyć wiele korzyści prawnych, a nawet to, że nie będziemy musieli płacić podatków od tych pieniędzy, które gromadzimy na lokacie inwestycyjnej w banku.

Konto bankowe a lokata bankowa ma wiele różnic i podobieństw, które jednak można bardzo prosto zdefiniować. Najważniejsze jest chyba to, że w jednym i w drugim przypadku zabezpieczamy nasze pieniądze. Nie musimy już ich kolekcjonować pod dywanem czy w skarpetkach i innego rodzaju produktach bieliznowych. Znajdują się one w najbardziej bezpiecznym miejscu, ponieważ nikt lepiej nie przechowa naszych pieniędzy od banku, który specjalizuje się w tym od wielu już lat. Lokata sprawia, że nasze pieniądze się po prostu pomnażają, ponieważ z każdym miesiącem kapitalizują się odsetki, ale nie możemy z nich korzystać od tak po prostu. To znaczy, że jeśli chcemy wybrać pieniądze przed zakończeniem umowy o lokacie będziemy narażeni na między innymi utratę swoich cennych i wcale już nie małych odsetek. Natomiast z konta bankowego korzysta się zupełnie bez ograniczeń. Nasze wpłaty i wypłaty nie są monitorowane przez nikogo. Jeżeli chcemy wybrać pieniądze, to robimy to w bankomacie naszego banku bez prowizji. Do tego dochodzi jeszcze karta płatnicza, którą otrzymujemy i dzięki niej możemy robić zakupy obracając gotówką elektroniczną. W zasadzie procesy te są bezgotówkowe.

Podsumowanie jest więc proste. Jeżeli mamy pieniądze, które nie są nam aktualnie potrzebne, ani teraz i ani za jakiś czas to dobrze, aby były one w bezpiecznym miejscu i warto wybrać jeszcze taką opcję, gdzie będą one na siebie dodatkowo zarabiać. Jeżeli jednak mamy ograniczoną ilość pieniędzy lub jeszcze inaczej – mamy ich za dużo i nie zależy nam na małych zyskach, które po czasie jednak zamieniają się w większe, a poza tym nigdy nie wiemy, kiedy przyda nam się jaka suma, powinniśmy wybrać oczywiście zwykłe konto bankowe. Przynajmniej wszystkie operacje odbywać będą się bez prowizji, chyba, że wybierać będziemy pieniądze w innym niż swoim bankomacie lub tak, jak jest w niektórych bankach dla handlowców, wybierzemy mniej niż 500 polskich złotych. Wybór pomiędzy lokatą online i kontem bankowym nie powinien nam sprawiać jakiegoś problemu, ponieważ korzyści z jednej i z drugiej strony są zupełnie jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *