Jak obliczyć zysk z lokaty?
Nie masz pojęcia jak liczy się zysk z lokaty? Nie martw się. Po przeczytaniu będziesz już wszystko wiedział. Wystarczy, że przeczytasz objaśnienia do naszego kalkulatora.
Kwota depozytu
Depozyt to zamienne określenie lokaty. Są to pieniądze, które wpłacasz do banku na lokatę terminową.
Oprocentowanie lokaty
Oprocentowanie jest przez banki zawsze podawane w skali roku. Czyli np. jeśli bank mówi, że oprocentowanie wynosi 2% to przez 12 miesięcy zarobisz 2%. Jeśli przez krótszy okres będziesz trzymał kapitał na lokacie, zarobisz mniej.
Okres lokaty
To nic innego jak okres czasu na jaki wpłacasz oszczędności na lokatę. Lokata 3-miesięczna oznacza, że po 3 miesiącach dostaniesz początkową kwotę jaką wpłaciłeś wraz z odsetkami. Zazwyczaj jeśli zerwiesz lokatę przed terminem zakończenia tracisz prawie wszystkie swoje odsetki czyli zysk.
Kapitalizacja odsetek
Co bardziej opłaca się ulokować w banku?
- 10 000 zł, oprocentowanie 2%, czas trwania lokaty 12 miesięcy
- 10 000 zł, oprocentowanie 2%, lokaty na 3 miesiące ale za każdym razem po jej zakończeniu będziemy zakładać kolejną na 3miesiące i w sumie przez rok założymy 4.
podsumowując w obu przypadkach trzymamy w banku pieniądze na lokatach przez 12 miesięcy.
W 2-gim przypadku po każdych 3 miesiącach zakładamy kolejną lokatę. Tutaj dochodzimy do pojęcia kapitalizacja. Zauważ, że za każdym razem lokujemy początkowa kwotę plus odsetki. Odsetki są więc naliczane 4 razy w roku! Tak więc odsetki, czyli zysk za każdym razem powiększa nam kwotę początkową. Od tego zysku też są liczone kolejne odsetki.
Zatem bardziej opłacalne jest założenie lokat z 2-giego przypadku bowiem dzięki temu będziemy mieli aż 4 kapitalizacje w roku. Dzięki temu zarobimy więcej niż na lokacie 12 miesięcznej z 1 -przykładu.
Zysk netto
Niestety politycy każą nas za oszczędzanie, zabierając nam 19% zysku z lokaty. Jest to tzw. podatek Belki, byłego ministra finansów SLD. Bank sam zabiera kwotę podatku i przekazuje ją do Urzędu Skarbowego. Tym w ogóle nie musisz się tym martwić, chyba że prowadzisz firmę i masz rachunek firmowy. Wtedy sam rozliczasz się z podatku od lokat. Czy pobieranie aż 19% zysku z lokaty jest uczciwe? To pytanie pozostawiamy Wam, drodzy czytelnicy.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania zostaw je proszę w komentarzu !
Jeśli doceniasz naszą pracę włożoną w stworzenie tego darmowego kalkulatora lokat bankowych, udostępnij proszę naszą stronę w mediach społecznościowych lub na swoim blogu.
Dzięki! bardzo fajny kalkulator online. Jeśli natomiast, ktoś były zainteresowany kalkulatorem lokat w excelu, ze swojej strony polecamy: http://www.wktorymbanku.pl/oszczednosci/zysk-z-lokaty/
Super wpis, dzięki! teraz już wiem jak to sobie policzyć.