banki-warto-zakladac-lokaty

Banki, w których warto zakładać lokaty w 2023 roku

Najważniejsze jest to aby pieniądze procentowały non-stop. Przede wszystkim lokuję kapitał tam gdzie w danym momencie najbardziej to się opłaca – głównie lokaty ale czasami także konta oszczędnościowe. Ważny jest także oprocentowany rachunek osobisty – dzięki temu  po otrzymaniu przelewu moje pieniądze momentalnie zaczynają pracować dla mnie. W 2023 oprocentowanie lokat sięga nawet 8%.

Osoby, które są małżeństwem powinny koniecznie założyć sobie osobne rachunki ROR aby móc korzystać z promocji lokatowych 2 razy. Jeśli masz oszczędności powyżej 200 000 zł zobaczysz także, że czasami obsługa banków będzie do Ciebie dzwonić i oferować lepsze lokaty niż w standardowej ofercie, choć w 2023 pewnie to się zmieni. Jeszcze w I połowie 2023 roku można było skutecznie szafować banki tym, iż wycofasz środki z danego banku aby zarobić jeszcze więcej.

Oto banki, w których warto zakładać lokaty bankowe i konta oszczędnościowe w 2023 roku:

Lokaty bankowe obok obligacji skarbu państwa są najbezpieczniejszą formą inwestycji. Do 100 tys. euro nasze środki są gwarantowane przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Nigdy nie przechowuje więcej niż 100 tys. euro w jednym banku. Dzięki temu ryzyko utraty środków w przypadku bankructwa banku jest marginalne. Dlaczego nie obligacje skarbowe? – bo wymagają zamrożenia środków na parę lat, a oprocentowanie nie lepsze. Nie pożyczam też pieniędzy komuś kto jest horrendalnie zadłużony – a taki właśnie jest Skarb Państwa.

Dlaczego lokaty bankowe?

  • nie wymagają wysiłku i czasu
  • nie wymagają wielkiej wiedzy
  • zysk bez ryzyka (gwarancje BFG do 100 tys euro)
  • zysk netto w 2023 na poziomie 6-7% (po uwzględnieniu inflacji i podatku belki)

Czemu niektóre banki notorycznie oferują najwyższe oprocentowanie lokat ?

Warto również zastanowić się czemu akurat te banki, które wymieniam oferują najlepsze lokaty. Są to banki pozbawione źródła taniego kapitału pochodzącego z instytucji publicznych np. z ZUS (PKOBP), środków budżetu Państwa czy wielkich firm państwowych (m.in. Pekao – Unicredit) lub zagranicznych korporacji (ING, Santander, Citibank). Mniejsze banki i SKOKI muszą zatem korzystać ze źródła droższego kapitału jakim są m.in. indywidualni klienci. Co więcej mniejsze banki są bardziej zdeterminowane aby zdobyć nowych klientów. Często są to banki po przekształceniach.

Plusy i minusy lokat terminowych

Plusy

  • Wyższe oprocentowanie niż w przypadku konta oszczędnościowego
  • Bezpieczne produkty inwestycyjne
  • Elastyczne

Wady

  • Większe zyski można uzyskać z innych produktów
  • Pieniądze są technicznie zamknięte pod kluczem
  • Zarobione pieniądze podlegają opodatkowaniu

Więcej o lokatach możesz przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *