Dziś praktycznie każdy z nas posiada lub chce założyć sobie lokatę bankową. Jest to niezwykle dobry sposób na bezpieczne przechowywanie swych pieniędzy, oszczędności, a także na zarabianie na tym. Istnieją lokaty bankowe z bardzo dobrym oprocentowanie, dzięki czemu przy całkiem wysokiej kwocie na lokacie można zarabiać na niej. Typowa lokata bankowa jest niezwykle prostym produktem finansowym, jaki oferuje przewidywalne zyski, bezpieczeństwo i co najważniejsze mało czasu absorbująca dla nas rzecz. Niezwykle ważne jest to, że wszystkie lokaty bankowe na naszym rynku są licencjonowane oraz posiadają gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, dzięki temu mamy pewność, że powierzamy w bezpieczne miejsce swe fundusze.

Lokaty bankowe – najważniejsze aspekty

Każda, niby z pozoru prosta lokata bankowa odznacza się kilkoma aspektami, które są niezwykle istotne dla nas samych. Jako klienci banków winniśmy na nie zwracać szczególną uwagę, albowiem od tego może zależeć pomnażanie środków zgromadzonych na koncie jak i kilka innych spraw. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi czynnikami związanymi z lokatami bankowymi.

Proste warunki

Bardzo ważnym czynnikiem dla nas jako klientów inny być proste warunki przestawione przez tradycyjny lub też internetowy bank. Nie powinniśmy spotkać raczej na rynku lokat z zawiłymi warunkami odkładania pieniędzy. Proste zasady, czyli czas i oprocentowanie powinny dać nam informacje o tym, jakich pieniędzy z tytułu lokaty winniśmy się spodziewać po pewnym czasie.

Niski kapitał na lokacie bankowej

Nie każdy z nas od razu dysponuje sporą sumą pieniędzy. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, od jakiej sumy konkretna lokata jest w ogóle możliwa do zrealizowania. Istnieją takie lokaty, które oferują konto już od kilkuset czy też tysiąca złotych. Do dobre rozwiązanie, kiedy to chcemy zamrozić sobie pieniądze w takiej sumie, bez ruszania ich z konta.

Bezpieczeństwo inwestycji w lokaty bankowe

Warto oczywiście znać podstawowe zasady lokat bankowych. Kiedy lokujemy na nich swoje pieniądze, to w rzeczywistości pożyczamy je bankowi. To on na nich zarabia, a małą część z tego w ramach oprocentowania lokaty przekazuje nam samym. Czy może w związku z tym dojść do takiej sytuacji, kiedy to bank zawłaszczy nasze pieniądze lub też upadnie i ich nie odzyskamy? Na całe szczecie nie, albowiem nasze pieniądze pożyczane bankowi, są za każdym razem ubezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i to do kwoty nawet 100 000 euro. W przypadku bankructwa danego banku lub nieprawidłowości możemy bez problemu odzyskać nasze pieniądze.

Zysk z lokaty

Przewidywalność zysku z lokaty ze stałym oprocentowaniem daje nam wyraźne informacje o tym, ile i w jakim czasie zarobimy konkretne pieniądze. Możemy dzięki temu zaplanować pewne wydatki z tytułu samego oprocentowania. Ma to oczywiście rację bytu jedynie przy wysokich lokatach bankowych, gdyż wtedy oprocentowanie daje nam realne zyski, a nie w postaci kilkunastu, kilkudziesięciu złotych.

Wypłata środków z lokaty

Każda lokata bankowa różni się tym od normalnego konta bankowego tym, że dochodzi tutaj do zamrożenia naszych środków na wybrany czasu. Ruszenie takich pieniędzy z konta oznaczać może jednak zerwanie umowy z bankiem oraz utratę kwoty od oprocentowania. Na całe szczęście coraz częściej możliwe jest jednak zerwanie umowy przed czasem i to bez konieczności utraty częściowo wypracowanych zysków.

Szybkość założenia

Droga, jaką chcemy założyć sobie lokatę oszczędnościową również dla wielu osób ma spore znaczenie. Nie każdy ma ochotę na zakładanie takiej lokaty w oddziale banku. Na całe szczęście coraz częściej można zaledwie w kilka minut dokonać tego drogą internetową. Wypełnienie wniosku za pośrednictwem strony banku zajmuje tylko odrobinę czasu, a wszelkie formalności mogą być spełnione właśnie tym kanałem. Do tego także banki oferują zakładanie lokaty drogą telefoniczną. Można wszystkiego dokonać nawet w 5 minut bez wychodzenia z domu!

Lokaty bankowe – oprocentowanie

Jest to coś, na co najczęściej i najbardziej zwracamy uwagę podczas zakładania konta. Sprawdzamy przecież, na jakiej lokacie i w jakim czasie możemy najwięcej zarabiać. Koniecznie warto jednak sprawdzić, czy wysoki procent reklamowany przez bank będzie rzeczywistym oprocentowaniem czy też znajduje się tam pewien kruczek i nasza wartość na lokacie nie będzie jednak tak duża. Najlepsze lokaty na rynku są najwyżej oprocentowane, gdzie taka wartość jest oczywiście podawana w skali roku.

Okres zakładania lokaty – lokaty terminowe

Najczęściej nasza deklaracja obowiązywania czasu naszej lokaty będzie miała całkiem spory wpływ na wysokość przyszłych zysków. Przy sporych środkach, które nie są nam aktualnie potrzebne najlepiej jest wybrać depozyt długoterminowy. To nie tylko okazja na stały i dobry zysk, lecz też oszczędność czasu, albowiem przy krótkoterminowych lokatach trzeba pamiętać o ciągłym otwieraniu, zamykaniu czy też odnawianiu lokat. Lokata długoterminowa polecana jest osobom odkładającym na emeryturę, przyszłość. Lokata krótkoterminowa z kolei stanowi świetny wybór na tymczasowe „zamrożenie” naszych środków pieniężnych w przypadku, kiedy to za pewien czas planujemy wydatki.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Jest to kolejny niezwykle istotny element każdej lokaty oszczędnościowej. Polega to na tym, iż im częściej odsetki są doliczane do kwoty kapitału, tym więcej możemy zarobić na naszej otwartej lokacie. Kapitalizacja może być miesięczna, kwartalna lub roczna. W takim wypadku dobrze jest pomyśleć o takiej lokacie, która jest kapitalizowana każdego miesiąca, co w konsekwencji przyniesie nam większe zyski z lokat.

Odnawialność lokaty bankowej

Jeśli zakładamy lokatę odnawialną, oznacza ona, iż bank automatycznie po zakończeniu umowy przedłuży nam lokatę na taki sam okres i na takich samych warunkach. Niestety wiele banków robi to na gorszych warunkach, dlatego dobrze jest pilnować tego, gdyż samodzielne odnowienie lokaty będzie lepsze pod względem warunków.

Dodatkowe warunki i klauzule banków

Banki mają to do siebie, że chcą najczęściej zarabiać jeszcze bardziej na swych klientach. Dlatego w umowie zakładania lokaty może znajdować się informacja o dodatkowym ubezpieczeniu, karcie lub innym instrumencie, ofercie bankowej. Takie chwyty marketingowe w przypadku, kiedy nie doczytamy umowy mogą wpłynąć na dodatkowe koszty z naszej strony. Za każdym razem w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni czegoś z warunków umowy, rozmawiajmy z przedstawicielem banku. Dopytajmy się też, czy w sytuacji otwierania lokaty oszczędnościowej trzeba dodatkowo zakładać konto albo korzystać z innych ofert banku. Wtedy dowiemy się wszystkiego dokładnie.

Inflacja a lokata bankowa

Nie można na koniec zapominać o ważnym czynniku finansowym kraju, jakim jest inflacja. Poziom inflacji wpływa na ostateczne nasze zyski z lokaty oszczędnościowej. W sytuacji, kiedy nasze konto posiada oprocentowanie w wysokości 4 procent, to musimy od nich odjąć i tak poziom inflacji. W wyniku tego nasze zyski już nie są tak wysokie. Tyczy się to jednak głównie lokat długoterminowych. Przy mniejszym oprocentowaniu i wyższej inflacji możemy nic nie zarobić.